“To moja Pani Jadzia” – wspaniały dokument poświęcony łączniczce AK! [VIDEO]

Blisko dwa lata temu, łomżyńska raperka, 5tka wypuściła klip upamiętniający panią podporucznik Jadwigę Dziekońską ps. "Jadzia". Rok później, w 74 rocznicę jej śmierci, na kanale 5tki, na platformie YouTube, pojawił się krótki dokument ze wspomnieniami pani Wandy Raciborskiej, która za czasów swojej młodości poznała “Jadzię”... 19 maja 1943 roku, na ulicy Stołecznej w Białymstoku zatrzymał ją niemiecki patrol. Podjęła próbę ucieczki, podczas której udało się jej zniszczyć meldunek (miała także rzucać kamieniami w stronę Niemców) ale przypłaciła za to życiem. W chwili śmierci miała 27 lat. Została pochowana wśród mogił żołnierzy z 1920 roku. W nagrodę za swoje zasługi pośmiertnie otrzymała order Virtuti Militari a także została odznaczona Krzyżem Walecznych.

Blisko dwa lata temu, łomżyńska raperka, 5tka wypuściła klip upamiętniający panią podporucznik Jadwigę Dziekońską ps. “Jadzia”. Rok później, w 74 rocznicę jej śmierci, na kanale 5tki, na platformie YouTube, pojawił się krótki dokument ze wspomnieniami pani Wandy Raciborskiej, która za czasów swojej młodości poznała “Jadzię”. Z jej opowieści jawi się nam obraz bardzo miłej, młodej dziewczyny, która nie zawahała się położyć swe życie na szali tamtych krwawych dni.

Ale kim ona tak naprawdę była? Jadwiga Dziekońska urodziła się nieopodal Łomży, w Konarzycach, w rolniczej rodzinie. W chwili wybuchu wojny miała 23 lata, szybko zaangażowała się w działalność konspiracyjną i na początku była łączniczką KG Polskiej Organizacji Zbrojnej, a od października 1941  była łączniczką od zadań specjalnych dla ZWZ-AK Białystok. Przyczyniła się też do formowania oddziałów partyzanckich, sama uczestniczyła w dywersji. Brała udział w udanej akcji, której celem było uwolnienie z siedziby gestapo przy ul. Sienkiewicza w Białymstoku, czterech członków Komendy AK, gdzie byli więzieni. Zginęła tak jak większość łączniczek, podczas przenoszenia tajnego meldunku. 19 maja 1943 roku, na ulicy Stołecznej w Białymstoku zatrzymał ją niemiecki patrol. Podjęła próbę ucieczki, podczas której udało się jej zniszczyć meldunek (miała także rzucać kamieniami w stronę Niemców) ale przypłaciła za to życiem. W chwili śmierci miała 27 lat. Została pochowana wśród mogił żołnierzy z 1920 roku. W nagrodę za swoje zasługi pośmiertnie otrzymała order Virtuti Militari a także została odznaczona Krzyżem Walecznych.

Dziś ma pomnik, który znajduje się w parku jej imienia w Białymstoku. Oprócz tego została też patronką szkoły w swoich rodzinnych Konarzycach.

O “Jadzi” dowiedziałam się właśnie z piosenki 5tki. Sam kawałek ma cudowny tekst i jeszcze piękniejsze przesłanie. Ujęło mnie, że nie jest to taki typowy opis, a raczej opowieść, którą nam opowiada “Jadzia” ustami 5tki. Klip który został do niego nakręcony idealnie oddaje nastrój utworu. Widać, że ekipa filmowa, jak i aktorzy/statyśi stanęli na wysokości zadania. W teledysku brała udział chociażby Grupa Rekonstrukcji Historycznej Narew. Pozostaje mi tylko zaprosić Was, do przesłuchania tego kawałka.

Dokument jest uzupełnieniem do piosenki. Różni się od wielu innych dzieł tego typu, ponieważ są to wspomnienia pani, która była wtedy dzieckiem. To skutkuje że są one bardziej emocjonalne, co sprawia że słucha się go z większym zainteresowaniem. Krótkie wstawki wideo z prac nad klipem tylko dodają mu uroku.

Z pewnością warto poznać tę historię bo jest naprawdę ciekawa. Tym bardziej że mało łączniczek znamy z imienia i nazwiska oraz ich zasługi. Dlatego też, zachęcam Was do zapoznania się z tymi materiałami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here