Recenzja książki Kajetana Rajskiego – “Wilczęta 2…”

Książkę recenzowało wielu historyków m.in. Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk historyk zajmujący się poszukiwaniami doczesnych szczątków Żołnierzy Wyklętych, czy Tadeusz Płużański historyk i publicysta również zajmujący się tematem Wyklętych. Książka porusza wyobraźnię i serca ludzi. Sama wielokrotnie podczas lektury płakałam nad losem zarówno samych Wyklętych jak i ich rodzin. ..

Wilczęta 2- rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych

~ Kajetan Rajski ~

        Kajetan Rajski jest 24 letnim studentem prawa i teologii, odznaczonym w tak młodym wieku Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski. Za działalność na rzecz przywracania historii odznaczony również Medalem Pro Patria przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Medalem Ignacego Jana Paderewskiego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, oraz wraz z Beatą Szydło medalem pamiątkowym      „W służbie Bogu i Ojczyźnie” przez starostę tarnowskiego Romana Łucarza. Zajmuje się również redakcją kwartalnika „Wyklęci” i jest prezesem fundacji o tej samej nazwie. Mimo studiów wiele czasu poświęca na podróżowanie po Polsce i rozmowy z osobami pamiętającymi Podziemie Niepodległościowe, jak również uczenie młodych pokoleń historii tamtych czasów.

Książka „Wilczęta 2” wydana w Lublinie w 2015 roku przez wydawnictwo Venimus Vidimus et Deus Vicit jest kontynuacją poszukiwania dzieci wyklętych i wywiadów z nimi, dla upamiętnienia ich rodziców i spisania ich wspomnień. Autor poznając kolejne Wilczęta stara się jak najwięcej o nich usłyszeć. Chociaż niektóre dzieci nie pamiętają rodziców, bo albo były za małe, albo urodziły się tuż po śmierci ojców. Wiele osób nadal uważa, że żołnierze wyklęci słusznie zostali skazani. Ich dzieci w znacznej większości poza prześladowaniem za czasów komuny i teraz doświadcza przykrości dla tego, że rodzice walczyli z Rosyjskim okupantem. Książka powstała, żeby ocalić od zapomnienia sylwetki Wyklętych, oraz po to, żeby odkłamać prawdę na ich temat. Ukazać je takimi jakimi były. Książka przeznaczona jest dla ludzi             w każdym wieku, chociaż myślę, że powinna stać się lekturą głównie dla ludzi młodych. Ze zdziwieniem odkryłam w niej żołnierza walczącego w moim rejonie, oraz UB-owca pochodzącego z mojego miasta. Dzięki książce mogłam poczuć, że ci ludzie nie byli niedostępnymi ideałami, które ciężko było spotkać, to byli ludzie którzy też mieli marzenia, którzy mieli rodziny i dzieci, których rodziny tęskniły za nimi. Którzy też mieli swoje problemy, rozterki i plany. Z tych jedno wymiarowych zdjęć patrzą na nas oczy ludzi którzy kochali i cierpieli, śmiali się i polali. Ludzi wytrwałych, odważnych i walecznych, ale również ludzi których los wystawił na najcięższe próby.

Autor jako wprowadzenie do każdego z ośmiu wywiadów robi notkę biograficzną każdego z wyklętych. W wywiadach pyta dzieci żołnierzy o dzieciństwo ich rodziców, o poznanie z matkami owych dzieci, o wstąpienie w szeregi wojska. Dzieci które były na tyle duże, żeby pomagać rodzicom pyta o ich włączanie się w walkę. Chociaż uwaga jest poświęcona głównie ojcom, to dzieci opowiadają również o swoich matkach, które również musiały zmagać się z łatką „żona bandyty” i żyć z nią, wychowywać dzieci którym trzeba było dać jeść i wysłać do szkoły. Czasem tylko dla tych dzieci żyły i się nie załamywały.

        Książkę recenzowało wielu historyków m.in. Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk historyk zajmujący się poszukiwaniami doczesnych szczątków Żołnierzy Wyklętych, czy Tadeusz Płużański historyk i publicysta również zajmujący się tematem Wyklętych. Książka porusza wyobraźnię i serca ludzi. Sama wielokrotnie podczas lektury płakałam nad losem zarówno samych Wyklętych jak i ich rodzin. Książka jest utrzymana w formie wywiadu co czyni ją bardziej przystępną, widać w niej emocje które towarzyszyły za równo autorowi jak i ludziom udzielającym wywiadów.

Katarzyna Krysiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here