To już nie przelewki.

Większość z nas mogłaby sobie pomyśleć, że blokowanie treści na portalach Facebook czy ostatnie akcje YouTube skierowane na prawicowych artystów, muzyków czy vlogerów i innych autorów swoich filmów, to tylko swojego rodzaju puste pogróżki. Oczywiście “banowanie” profili społecznościowych jest bardzo dotkliwe. To także brak możliwości promocji swojej twórczości a to ciągnie za sobą wiele niekorzystnych wydarzeń. Przypomnijmy chociażby ostatnie działania ze strony Facebook, który w zorganizowanej akcji zablokował przeszło 1000 profili a co za tym idzie osób, których dotknęła blokada może być znacznie więcej. Wracamy jednak do swojej cyfrowej rzeczywistości. Część profili została przywrócona. Po wielu interwencjach można powiedzieć, że w końcu będziemy mieli przed sobą większą swobodę wypowiedzi. Ale czy oby na pewno?

Serwis YouTube od niedawna postanowił wziąć przykład ze swojego młodszego brata Facebook’a. Sygnały docierały prawdopodobnie wpierw od Dempseya, później Basti, Bzyk czy DF Podhale i inni. YT wziął się na dobre z CENZUROWANIEM treści. Autorzy swoich filmów stracili możliwość zarabiania na swoim kanale. Na praktycznie wszystkich klipach zdjęto ustawienia reklam co się przekłada na brak spieniężenia swojej działalności na owym serwisie.

Basti w ostatnim swoim wywiadzie dla “Media Narodowe” powiedział coś bardzo ważnego. Mieliśmy wszyscy nadzieję, że nie dojdzie do tak drastycznych akcji ze strony portalu.

– To jest takie preludium. Taki następny kroczek. Następnym krokiem będzie usuwanie pojedynczych danych klipów, które nie będą poprawne politycznie i
nie będą szły w parze z tym co się teraz dzieje na świecie
– opowiada raper
Basti

Całość wywiadu tutaj:

LINK

 

I stało się.

Basti przepowiedział czarną przyszłość. Z kanału zaczynają usuwać filmy. Na pierwszy ogień poszedł DF Podhale z utworem Prawo Szariatu. Usuwanie filmów z tej platformy może się wiązać z późniejszymi konsekwencjami, nawet usunięciem całego konta na YT.

To dopiero kamień milowy w szeroko zakrojonej akcji serwisu. YouTube jak i Facebook pokazały, po której stronie stoją i przeciw komu i przeciw czemu walczą.

W internecie pojawiło się także wydarzenie:

(Polacy Słuchają Bastiego – STOP Cenzurze!) mające na celu wyrażenia wsparcia dla Basti’ego ale to także ikona, przykład tego co mogą zrobić innym artystom:

Link do tego wydarzenia: LINK

To dopiero początek…

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”2″ gal_title=”All Galleries”]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here